Agregaty prądotwórcze dobiera się tak, aby mogły zasilać wszystkie lub tylko wybrane urządzenia w danym fragmencie sieci, dlatego parametry agregatu należy zawsze oceniać w kontekście potrzeb konkretnych użytkowników.

Agregaty prądotwórcze jednofazowe i trójfazowe

W zależności od zastosowania agregat musi dostarczyć prąd o odpowiednim napięciu. Agregaty dzielimy na:

 • agregat jednofazowy (230 V);
 • agregat trójfazowy (400 V, tzw. agregat na siłę z pięcio pinowym gnizadem).

Jednofazowy agregat prądotwórczy do domu wystarczy, aby podtrzymać pracę sprzętu AGD, RTV czy komputerów i oświetlenia, a więc tych urządzeń, które pracują pod napięciem sieciowym, natomiast jako agregat prądotwórczy na budowę najczęściej lepszym wyborem będzie trójfazowy, ponieważ większe elektronarzędzia i elektryczne maszyny budowlane wymagają zasilania z siły.

Agregat trójfazowy jest też bezpieczniejszym wyborem w przypadku, gdy nie jesteśmy pewni, czy będziemy korzystać z narzędzi korzystających z układu trójfazowego. Jest tak dlatego, że agregat ten ma zarówno wyjście trójfazowe, jak i jednofazowe. Trzeba jednak pamiętać, że maksymalna ilość energii pobieranej z gniazd jednofazowych agregatu trójfazowego wynosi 60% jego mocy podanej w specyfikacji.

Jaki rodzaj odbieranej mocy?

Odbiorniki prądu możemy podzielić według rodzaju odbieranej mocy na: odbiorniki rezystancyjne, m.in. sprzęt AGD i RTV, oświetlenie, ogrzewanie elektryczne itp.; odbiorniki indukcyjne, m.in. silniki elektryczne jedno- i trójfazowe, elektronarzędzia, transformatory itp.; odbiorniki nieliniowe, np. zasilacze UPS, falowniki, sprzęt komputerowy.

Odbiorniki rezystancyjne to urządzenia przetwarzające energię elektryczną w ciepło lub światło, dlatego też nie stawiają wysokich wymagań dotyczących zasilacza. Flagowymi przedstawicielami są tutaj żarówki i grzejniki nieposiadające silnika elektrycznego. Tego typu urządzenia do rozruchu potrzebują mocy takiej jak podano na tabliczce znamionowej, lecz dla bezpieczeństwa poleca się dobierać generator prądotwórczy z 20-30% zapasem dla agregatów do zasilania awaryjnego. W przypadku agregatów do pracy ciągłej nie ma konieczności by doliczać jakikolwiek zapas, gdyż te agregaty są przygotowane do pracy pod ciągłym obciążeniem. Do odbiorników rezystancyjnych zaliczyć można także odbiorniki elektroniczne takie jak komputery czy telewizory.

Odbiorniki indukcyjne to wszystkie urządzenia, które wyposażone są w napęd elektryczny. Charakteryzują się one stratami mocy powstałymi w wyniku zachodzącej w nich indukcji oraz tarcia niektórych komponentów silnika. Odbiorniki te do skutecznego włączenia potrzebują większej mocy niż określono na tabliczce znamionowej i może ona w niektórych przypadkach wynosić nawet dziewięciokrotnie większą wartość. Typowymi reprezentantami tego rodzaju sprzętów są kompresory, elektronarzędzia, wyposażenie gospodarstw takie jak lodówki.

Odbiorniki nieliniowe to specyficzna grupa urządzeń. Zalicza się do nich zasilacze UPS, falowniki czy sprzęt komputerowy.

Jak dobrać moc agregatu prądotwórczego?

Poza pożądanym napięciem przed zakupem agregatu trzeba sprawdzić również jego moc. Napięcie warunkuje bowiem możliwość uruchomienia danego urządzenia przy danej charakterystyce prądu, ale to moc agregatu decyduje o tym, czy prądnica będzie w stanie zasilać określone urządzenia, dostarczając im wymaganej ilości energii.

Musimy ustalić, jaką łączną moc mają wszystkie urządzenia, które chcemy zasilić za pomocą agregatu. W tym celu należy dodać wartości poboru mocy poszczególnych urządzeń. Moc agregatu powinna być wyższa od tej sumy o około 20% w przypadku agregatów jednofazowych. Przy sumowaniu należy pamiętać, że wiele urządzeń pobiera dużo więcej energii (nawet kilkukrotnie) na rozruch, dlatego przy ustalaniu łącznego poboru mocy, należy kierować się wartościami mocy maksymalnej urządzeń.

 • Moc agregatu podawana jest na tabliczce znamionowej urządzenia.
 • Jednostką mocy jest kW.
 • Niektóre agregaty mają podawaną moc przy pełnym obciążeniu i maksymalnym spalaniu, a inne przy spalaniu na poziomie 75% – należy ustalić, która wartość znajduje się na tabliczce znamionowej i w razie potrzeby przeliczyć wartości, aby można je było porównać.
 • Moc agregatu powinna być większa niż łączna moc wszystkich urządzeń elektrycznych, które będzie on zasilał.
  Należy pamiętać, że do obliczenia maksymalnego poboru energii bierze się pod uwagę moc maksymalną, a nie znamionową – dla rozruchu silnika elektrycznego może być wymagany czterokrotnie silniejszy prąd niż dla pracy stałej.
 • Jeśli agregat może zasilać urządzenia jedno i trójfazowe, moce poszczególnych odbiorników sumuje się oddzielnie dla każdego napięcia i porównuje z mocą prądnicy dla jednofazowego i trójfazowego prądu.
  Dla większości urządzeń bezpiecznie będzie przyjąć, że pobór mocy jest dwukrotnie wyższy niż moc znamionowa, aczkolwiek nie jest to regułą, bo wartość ta zmienia się dla różnych typów urządzeń.

Czy urządzenia wymagają stabilizacji napięcia?

Jeśli agregat przeznaczony jest do zasilania urządzeń elektronicznych, które cechują się dość wysokim stopniem czułości, jedynym sensownym rozwiązaniem jest wybór takiego urządzenia, które wyposażone jest w stabilizator napięcia AVR.

Rodzaj paliwa w agregacie prądotwórczym

W ofercie producentów są generatory prądu zasilane silnikami benzynowymi dwu- i czterosuwowymi oraz silnikami diesla. Te ostatnie wymagają szczególnej troski w czasie mrozów, ale paliwo do nich jest bezpieczniejsze w przechowywaniu.

Agregaty prądotwórcze czterosuwowe są z zasady wydajniejsze od dwusuwów, ale także droższe. Jeśli chodzi o pobór paliwa, nie jest on bezpośrednio uzależniony od typu silnika – o wiele większe znaczenie ma zastosowany rodzaj paliwa (w kolejności od najbardziej oszczędnych: diesel, benzynowy, LPG – układ ten jednak zmienia się dla agregatów różnej jakości).

Mobilność agregatu prądotwórczego

Agregaty prądotwórcze dzielą się na przenośne i stacjonarne. Jeśli potrzebujemy zasilania awaryjnego dla fabryki, szpitala, czy stacji benzynowej, lepszym wyborem będzie agregat stacjonarny. Jeśli mamy firmę eventową, organizujemy koncert, lub food truck, to zdecydowanie bardziej przyda się agregat przenośny, jednak do jego przewozu potrzeba bezpiecznego i dużego samochodu dostawczego.

Przydatne pojęcia przy wyborze agregatu

Moc awaryjna/maksymalna – to moc zespołu używanego do awaryjnego zasilania, maksymalna moc dostępna przy zmiennym obciążeniu. Tu nie dopuszcza się przeciążeń i ograniczony jest roczny limit pracy urządzenia w godzinach.

Moc ciągła/nominalna – to moc przy pracy ciągłej, przy zmiennym obciążeniu dla nieograniczonego czasu pracy. Dopuszczalne jest tu 10% przeciążenie.

AVR – automatyczna stabilizacja napięcia.

SZR / AZR – Samoczynne / Automatyczne Załączanie Rezerwy – układ pozwalający na automatyczne załączenie agregatu w przypadku zaniku zasilania w sieci i wyłączeniu po jego powrocie.

Pamiętajmy, że moc agregatu w kilowatach (kW) to 0,5 do 0,8 mocy agregatu podanej w kilovoltamperach (kVA).

Do zasilania urządzeń elektronicznych oraz innych układów wymagających znacznej zmiany napięcia zaleca się używania agregatów prądotwórczych inwertorowych.

Kupić czy wynająć agregat?

Zakup agregatu warto rozważyć, gdy dodatkowe zasilenia jest niezbędne przez cały czas. Przykładem może być szpital, który musi mieć zawsze gotowe do użycia zasilanie awaryjne, aby urządzenia podtrzymujące życie ludzkie mogły pracować nieprzerwanie.

W większości przypadków jednak agregaty używane są doraźnie, na przykład w zakładach i domach czasowo odciętych od prądu, lub do organizacji imprez plenerowych. Wtedy lepszym rozwiązaniem jest wypożyczenie agregatu. Tym bardziej, że generator prądu nie tylko zajmuje miejsce w magazynie, bądź piwnicy, ale także wymaga regularnych przeglądów technicznych, potrzebnych do zapewnienia bezpiecznej pracy urządzenia.

Korzystając z naszych usług można wynająć wysokiej klasy nowoczesne agregaty prądotwórcze przenośne i stacjonarne. Nasze agregaty są przystosowane do obsługi eventów, planów filmowych, reklam, imprez okolicznościowych, sieci sklepów, firm, fabryk, placów budowy, maszyn przemysłowych.

Dostarczamy wynajęte agregaty do każdego miejsca w Polsce wraz z obsługą lub bez wg życzeń klienta. Samochody dostawcze dowożą agregaty do 150 KVA. Większe dostarczamy transportem ciężarowym. Wykonujemy podłączenia instalacji. Nadzór nad sprzętem podczas wynajmu.

Masz pytanie w sprawie wyboru najlepszego agregatu? Zapraszamy do kontaktu, chętnie pomożemy.

tel.: 501 055 967
tel.: 516 171 212
biuro@power-factory.pl