Agregat prądotwórczy jednofazowy wyposażony w AVR sprawdza się do zasilenia sprzętu AGD, RTV, komputerów lub oświetlenia. Zazwyczaj są to urządzenia jednofazowe.

W przypadku gdy w gospodarstwie domowym posiadamy odbiory trójfazowe, takie jak: pompa wody pieca grzewczego lub innego rodzaju urządzenia trójfazowe trzeba zastosować agregat prądotwórczy trójfazowy.

Podsumowując agregatem prądotwórczym jednofazowym możemy zasilić odbiory jednofazowe, zaś agregatem prądotwórczym trójfazowym możemy zasilić odbiory zarówno jednofazowe jak i trójfazowe.

Z reguły agregaty prądotwórcze trójfazowe są wykorzystywane do zasilenia maszyn budowlanych, nagrzewnic ciepła, maszyn do cięcia, spawarek itp.

Agregat trójfazowy jest też uniwersalnym wyborem w przypadku, gdy nie jesteśmy pewni, czy będziemy korzystać z narzędzi jednofazowych lub trójfazowych.

Agregaty prądotwórcze trójfazowe mają przyłącza dla urządzeń jednofazowych oraz trójfazowych. Trzeba jednak pamiętać, że maksymalna ilość energii pobieranej z gniazd jednofazowych agregatu trójfazowego wynosi 70% jego mocy podanej w karcie katalogowej.

Przykładowo:

Agregat prądotwórczy:

  • Moc max 5,6kw trójfazowy =5600wat
  • Moc max 3,9kw jednofazowy =3900wat

Są to oznaczenie na rożnego rodzaju odbiorach

Urządzenia domowe

telewizory,czajniki elektryczne ,komputery itp maja oznaczenia producenta

podana jednostka Wat

1000wat=1kw

Również na narzędziach budowlanych jednofazowych

Natomiast urządzenia trójfazowe maja już oznaczenia jednostki w kilowatach

1kw =1000wat

W ten właśnie sposób można obliczać zapotrzebowanie jakiej mocy agregat jest nam potrzebny .

Zakładając iż potrzebujemy 10kw trzeba doliczyć 30% prądu na rozruch urządzeń w momencie startu, które pobierają więcej niż zakłada tabliczka znamionowa.

W kolejnym artykule poruszymy temat:

W jaki sposób dobrać agregat prądotwórczy ?