Agregaty prądotwórcze są wykorzystywane powszechnie w bardzo wielu obiektach i sytuacjach. Czasami są niezbędne do ochrony życia (np. szpitale, lotniska), ochrony środowiska czy finansów (zakłady produkcyjne, oczyszczalnie i przepompownie ścieków itp.), ochrony obiektów typu: banki, stacje benzynowe, markety, hotele, pensjonaty, a nawet domy prywatne.

Wiele urządzeń nie toleruje nawet milisekundowych przerw w dostawie energii elektrycznej, innym bardziej szkodzą długotrwałe przestoje, dlatego tak ważną sprawą jest zasilanie awaryjne.

Mnogość sytuacji gdzie wykorzystuje się agregaty powoduje, że wyróżniamy wiele urządzeń tego typu i dzielimy je według wielu kryteriów. Poniżej kilka możliwych podziałów agregatów prądotwórczych.

 

Podział rodzaju odbiorników według rodzaju odbieranej mocy:

  • Odbiorniki rezystancyjne – np. sprzęt agd i rtv, oświetlenie, ogrzewanie elektryczne itp.
  • Odbiorniki indukcyjne – silniki elektryczne jedno i trójfazowe, elektronarzędzia, transformatory itp.
  • Odbiorniki nieliniowe – zasilacze UPS, falowniki, sprzęt komputerowy.

Żeby wytworzyć prąd elektryczny, agregat sam potrzebuje energii. Niektóre urządzenia pobierają ją ze specjalnych akumulatorów – inne zasilane są paliwami, np. benzyną, ropą bądź gazem. Te pierwsze są bardzo tanie, poręczne i bezpieczne, można je stosować we wnętrzach – niestety odznaczając się również bardzo niskimi osiągami. Agregaty na paliwa dostarczają dużo więcej energii, można nimi zasilić wiele urządzeń – są jednak głośne, a przy pracy generują spaliny, należy je więc trzymać poza zamkniętymi pomieszczeniami.

 

Podział agregatów według rodzaju silnika napędowego:

  • Agregaty benzynowe – moce agregatów od najmniejszych do 12-15 kW, powszechnie dostępne jednostki chłodzone powietrzem, znamionowa prędkość obrotowa 3000 obr./min.
  • Wysokoprężne (diesla) – od kilku kilowatów do kilku megawatów, do kilkudziesięciu kilowatów dostępne z chłodzeniem powietrzem, w zasadzie w pełnym zakresie dostępne z chłodzeniem cieczą, do ok. 20-25 kW dostępne jednostki o znamionowej prędkości obrotowej 3000 obr./min, w pełnym zakresie dostępne jednostki o prędkości obrotowej 1500 obr./min.
  • Agregaty zasilane akumulatorami.

Agregaty zasilane akumulatorami są zazwyczaj tańsze i bezpieczne, stosowane we wnętrzach ale są niestety też mniej wydajne. Te zaś na paliwa wytwarzają dużo więcej energii i mogą zasilać wiele urządzeń. Ich wadą jest jednak to, że są bardzo głośne i wytwarzają dużo spalin. Dlatego też umieszcza się poza zamkniętymi pomieszczeniami. W przeciwieństwie do tych akumulatorowych , które posiadają panel sterowania, uruchamia się je poprzez ręczny rozruch silnika.

 

Typy silników spalinowych:

  • Silniki benzynowe czterosuwowe, takie jak w samochodach, charakteryzują się stabilną i równą pracą. Bezproblemowo odpala się je nawet w niskich temperaturach, mają również duży stosunek mocy do masy silnika.
  • Silniki benzynowe dwusuwowe są konstrukcją lekko archaiczną. Zaletą ich jest prosta konstrukcja oraz duża wytrzymałość. Dużą wadą jest jednak niestabilna praca, która odbija się na wytwarzanym prądzie. Pewną uciążliwością jest konieczność stosowania mieszanki paliwa z olejem do smarowania.
  • Silniki diesla to konstrukcje najoszczędniejsze i bardzo wytrzymałe. Charakteryzują się dużym momentem obrotowym oraz niskim zużyciem paliwa. Duży problem mogą jednak sprawiać podczas używania w niskich temperaturach, szczególnie podczas samego uruchomienia.

 

Fazowość agregatów prądotwórczych

Głównym kryterium podziału agregatów prądotwórczych jest ich fazowość – wyróżnia się agregaty jedno- i trójfazowe. Różnica tkwi w budowie prądnicy agregatu. W prądnicach każdego typu znajduje się tzw. stojan i wirnik – oba te elementy są uzwojone. W agregatach jednofazowych stojan posiada jedno uzwojenie, analogicznie w agregatach trójfazowych występują trzy uzwojenia. Ma to wpływ na napięcie generowanego przez urządzenie prądu – w agregatach jednofazowych wynosi ono od 1 do 230 V, zaś w trójfazowych od 3 do 400 V.

Agregaty jednofazowe znajdują zastosowanie w zasilaniu między innymi elektronarzędzi, sprzętu elektronicznego, silników jednofazowych, ogrzewania elektrycznego oraz urządzeń gospodarstwa domowego – czyli wszystkich urządzeń, które mogą być podłączone do domowej sieci elektrycznej.

Agregaty trójfazowe wykorzystywane są w zasilaniu silników trójfazowych, ogrzewania elektrycznego o dużej mocy oraz zaawansowanych elektronarzędzi.

 

Rodzaje prądnic:

  • Jednofazowe (powszechne do 10 kW).
  • Trójfazowe (ok. kilku kilowatów do kilku megawatów).
  • Synchroniczne aż do kilku megawatów.

 

Podział agregatów ze względu na sposób zabudowy:

  • Nieobudowane.
  • Przeznaczone do zabudowy w pomieszczeniach, pod wiatami, w kontenerach itp.
  • Obudowane wyciszone.
  • Odporne na warunki atmosferyczne.

Agregaty obudowane wyciszone mogą być zabudowywane na podwoziach jezdnych, stanowiąc mobilne źródło energii.

 

Podział agregatów ze względu na mobilność:

  • Agregaty stacjonarne to urządzenia o wielkiej mocy, służące między innymi do zasilania całych obiektów w miejscach, gdzie nie ma dostępu do sieci elektrycznej, spotyka się je również na pokładach statków.
  • Agregaty przenośne to poręczne urządzenia, które wykorzystuje się przede wszystkim w sytuacjach awaryjnych, m.in. w domach. Dzięki nim możliwe jest utrzymanie pracy instalacji domowych (np. alarmu, ogrzewania) na czas usuwania problemu z dostawami energii z sieci.

 

Podział agregatów pod względem rodzaju sterowania:

  • Ręczne – linka rozruchowa (do kilku kilowatów).
  • Ręczne – stacyjka z kluczykiem (wyposażone w rozrusznik i akumulator).
  • Uruchamiane automatycznie.
  • Uruchamiane automatycznie z układem SZR (Samoczynnego Załączenia Rezerwy).

Agregaty akumulatorowe uruchamiane są zwykle przy pomocy przycisków lub panelu sterowania, podczas gdy spalinowe potrzebują ręcznego rozruchu silnika, do napędzania prądnicy.

 

Wszystkie rodzaje agregatów prądotwórczych są dostępne do wynajęcia

W naszej firmie możesz wypożyczyć agregat prądotwórczy razem z profesjonalną obsługą i serwisem. Nie musisz o nic się martwić, a my zajmiemy się wszystkim kompleksowo. Zapraszamy do kontaktu.