Wypożyczając agregat prądotwórczy w naszej firmie nie musisz posiadać żadnego doświadczenia związanego z obsługą agregatów. Nasze agregaty możemy dostarczyć razem z profesjonalną obsługą lub szkoleniem do samodzielnego użytkowania. Nasi doświadczeni specjaliści dopilnują, aby użytkowanie naszych agregatów było dla Ciebie bezpieczne.

1. Instrukcja obsługi

Przed rozpoczęciem użytkowania urządzenia warto jest przeczytać instrukcję obsługi danego agregatu. Zasada obsługi wszystkich generatorów prądu jest podobna, ale warto zapoznać się zawartymi w instrukcji informacjami o specyfice danego modelu. Szczególną ostrożność należy wykazać przy podłączaniu agregatów automatycznych. Muszą być one podłączone przez posiadającego uprawnienia elektryka oraz ściśle według przepisów dotyczących zasilania rezerwowego i podłączenia do sieci energetycznej.

2. Ochrona przed warunkami atmosferycznymi

Jeśli agregat prądotwórczy stoi na zewnątrz, należy go odpowiednio zabezpieczyć przed niekorzystnym działaniem warunków atmosferycznych. Powinien zostać dobrze osłonięty od deszczu, śniegu i wilgoci, której nadmiar może spowodować spięcia i uszkodzenie urządzenia. Nie dotyczy to agregatów z normą IP w obudowach dźwiękochłonnych.

Agregat prądotwórczy emituje spaliny i tlenek węgla. Uruchamianie go w zamkniętym pomieszczeniu nie jest bezpieczne. Należy wyprowadzić odpływ spalin na zewnątrz.

3. Bezpieczeństwo otoczenia

Agregat prądotwórczy w czasie swojego działania bardzo silnie się nagrzewa. Dlatego należy zabezpieczyć go przed bezpośrednim dostępem dzieci i dorosłych, w celu uchronienia ich przed oparzeniami. Generator potrafi być bardzo gorący nawet godzinę po wyłączeniu.

4. Stabilność powierzchni

Prawidłowa praca agregatu wymaga stabilnego, płaskiego podłoża. Należy pamiętać, że optymalne działanie generatora opiera się na odpowiednim przepływie oleju i paliwa, a do tego niezbędne jest umiejscowienie go na poziomym, stabilnym stanowisku.

5. Nie użytkować w zamknięciu

Agregat prądotwórczy emituje spaliny, dlatego nie jest wskazane uruchamianie ich w pomieszczeniach zamkniętych. Użytkowanie generatora w garażu, bądź piwnicy stwarza zagrożenie nagromadzenia się toksycznych gazów. Jeżeli zdecydujemy się na umieszczenie agregatu w zamkniętym pomieszczeniu, musimy zapewnić w nim odpowiedni system odprowadzania spalin oraz cyrkulacji powietrza. Generator bez regularnej wymiany powietrza może ulec przegrzaniu co spowoduje jego wyłączenie.

6. Podłączanie odbiorników

Przed podłączeniem odbiorników do agregatu należy upewnić się, że ich łączna moc nie jest wyższa niż moc agregatu prądotwórczego. Trzeba przy tym uwzględnić, że niektóre urządzenia mają większy (czasem kilkukrotnie) pobór mocy w czasie rozruchu. Wskazane jest także, aby nie podłączać wszystkich odbiorników naraz, lecz po kolei.

Kolejną ważną kwestią jest to, kiedy należy je podłączać i odłączać. Tutaj najważniejsze jest kierowanie się zasadą, aby włączać i wyłączać generator kiedy odbiorniki są odłączone. Należy się upewnić, że przed włączeniem agregatu nie ma do niego podłączonych odbiorników. Podłączany je dopiero po uruchomieniu agregatu, oraz odłączamy zanim agregat skończy działanie. Unikniemy w ten sposób możliwych uszkodzeń podłączanych do agregatu urządzeń.

Pamiętajmy także, że w agregatach występują dwa rodzaje gniazd: jednofazowe (np. 16 A, 230 V) oraz trójfazowe (np. 32 A, 400 V). Jednofazowe gniazda to te, z którymi mamy do czynienia w naszych domach, do których podłączane są wszelkie urządzenia codziennego użytku, jak sprzęt AGD, komputery. Gniazda trójfazowe są używane do cięższych urządzeń o dużej mocy używanych zwykle w przemyśle lub firmach.

7. Sprawdzanie poziomu oleju i paliwa

Każdorazowo przed uruchomieniem generatora prądu powinno się sprawdzić jego poziom oleju. Jeśli jest za niski, należy go uzupełnić według wskazań na instrukcji obsługi danego urządzenia.
Należy też kontrolować poziom paliwa, aby nie dopuścić, żeby jego ilość spadła poniżej dopuszczalnego minimum. W przypadku długiej przerwy w użytkowaniu agregatu należy zostawić w zbiorniku pełny zbiornik paliwa.

8. Sprawdzanie filtrów powietrza

Przed każdym uruchomieniem agregatu należy sprawdzić jego filtr powietrza. Powinien wyglądać czysto i być w dobrym stanie. Wszelkie zabrudzenia należy wyczyścić, natomiast gdy ulegnie znacznemu zużyciu, bądź uszkodzeniu, trzeba go wymienić na nowy.

9. Przechowywanie i transport

Jak u wszystkich urządzeń spalinowych, tak i w przypadku agregatu prądotwórczego konieczne jest przechowywanie oraz transportowanie urządzenia w pozycji roboczej. Tak samo, jak w trakcie pracy, agregat powinien być przenoszony i przechowywany w ustawieniu poziomym. Jeśli będziemy użytkować, bądź przenosić generator w innej pozycji, możemy spowodować zalanie świecy i poważnie uszkodzić filtr powietrza.

Oferta bezpiecznej obsługi agregatów prądotwórczych

W naszej firmie możesz wypożyczyć agregat prądotwórczy razem z profesjonalną obsługą i serwisem. Nie musisz o nic się martwić, a my zajmiemy się wszystkim kompleksowo. Zapraszamy do kontaktu.